Alternatywne spółki inwestycyjne

Alternatywne spółki inwestycyjne to jedna z form alternatywnego funduszu inwestycyjnego, który może być prowadzony w różnych formach prawnych. Coraz częściej wybierają ją inwestorzy indywidualni i instytucjonalni. Zgodnie z ustawą ich celem jest zarządzanie funduszami i zbieranie aktywów od większej liczby inwestorów zgodnie z wybraną polityką inwestycyjną.

 

Inwestowanie, czyli inaczej lokowanie środków jest działaniem wyłącznym tego typu spółki.

Ten zapis ustawy jest zakazem dla ASI wykonywania innej działalności gospodarczej. Nie można jej też w żaden sposób łączyć z innymi typami działalności.

Jak wygląda alternatywna spółka inwestycyjna?

Alternatywna spółka inwestycyjna musi mieć zarządzającego, który zajmuje się opieką nad portfelem inwestycyjnym spółki oraz analizą ryzyka. W ASI najczęściej zarządzającym jest zarząd spółki kapitałowej, co łączy ją z ASI. Należy pamiętać, że każda tego typu spółka musi mieć statut i politykę inwestycyjną. Jak je stworzyć?

Etapy tworzenia polityki inwestycyjnej

Tworzenie statutu i polityki inwestycyjnej ma kilka etapów, którymi są:

  • określenie potrzeb inwestycyjnych;
  • regulacja rozmiarów inwestycji;
  • analiza ryzyka;
  • kształtowanie struktury inwestycji;
  • podnoszenie efektywności procesów inwestycyjnych.

ASI jak każda spółka musi mieć swój statut, który najlepiej stworzyć z pomocą prawnika i/lub notariusza. Dzięki temu zyskuje się pewność, że jest on stworzony tak, by alternatywna spółka inwestycyjna działała zgodnie z prawem.

Jak założyć ASI?

Zakładanie ASI jest nieco bardziej skomplikowane niż np. kapitałowej czy komandytowej. Przed złożeniem wniosku o wpis do KRS, należy złożyć specjalny wniosek o wpis do ZASI. Decyzję najczęściej wydaje zarządzający KNF. Składanie dokumentów do KNF musi być poprzedzony złożeniem odpowiedniej dokumentacji, którą określa Ustawa o funduszach.

ASI może służyć także jako wehikułem inwestycyjnym, który stanie się przedmiotem zbierania aktywów inwestorów, którym zależy na np. zwolnieniu z CIT.