Co grozi za brak przeglądu?

Kupując własny samochód, należy liczyć się z tym, że oprócz corocznego ubezpieczenia OC, trzeba również wykonywać coroczny przegląd. Dotyczy to głównie samochodów, które kupione są z drugiej ręki i mają przynajmniej kilka lat. Samochody nowe muszą robić przegląd co kilka lat, a zatem jaka jest kara za brak przeglądu? Czy sytuacja ta wiąże się z karą pieniężną?

 

Co to przegląd?

 

Warto pamiętać, że co roku należy wykonywać przegląd, zwłaszcza jeśli Twój samochód ma ponad 5 lat. Samochody nowe, które zakupione są z salonu, muszą wykonywać przeglądy co kilka lat, natomiast te kupione z drugiej ręki, muszą już mieć wykonany przegląd co roku. Na czym polega wykonanie przeglądu? jest to tak zwane badanie techniczne, które wykonywane jest na stacji diagnostycznej. Osoba tam pracująca sprawdza, czy samochód dobrze działa, czy nie ma nic z kołami, czy nie wyciekają żadne płyny i czy podwozie jest sprawne.

 

W ten sposób diagnosta podejmuje decyzję, czy samochód może dalej poruszać się na drodze, a jeśli powie, że należy wykonać jakieś naprawy, musisz niezwłocznie to zrobić. 

 

Sankcje za brak przeglądu

 

Niestety, nie da się ukryć, że za brak przeglądu grożą sankcje. Kara za brak przeglądu jest dosyć ciężka, ponieważ jeśli nie masz kilka dni wykonanego przeglądu i policja cię złapie, możesz zapłacić mandat 500 zł. Kwota ta może wzrosnąć, w momencie jeśli nie będziesz mieć wykonanego przeglądu dosyć dłużej. Co istotne, jeżeli będziesz jeździć bez ważnego przeglądu jeszcze dłużej może zostać zatrzymany Ci dowód rejestracyjny.

 

Znaczącą karą za brak przeglądu jest na pewno zapłata dwukrotności tradycyjnego przeglądu i jeśli policja złapie Cię, że nie masz przeglądu lub diagnosta zauważy, że nie masz przeglądu wykonanego w terminie, może zażądać dwa razy tyle pieniędzy. Dotyczy to oczywiście osób, które spóźnią się co najmniej miesiąc z przeglądem.

 

Nie zapominaj o tym, żeby wykupić atrakcyjne ubezpieczenie OC, jeśli szukasz takowego, warto zajrzeć na stronę:https://cuk.pl/porady/kary-za-brak-przegladu,  tam znajdziesz wiele ciekawych propozycji obowiązkowego OC, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*