Co należy wiedzieć o pożyczce hipotecznej?

Pożyczka hipoteczna to rodzaj kredytu, dla którego niejako w zastaw udostępniamy swoją nieruchomość. Jest to z pewnością decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, zwłaszcza pod kątem swoich możliwości spłacania powstałego w ten sposób zobowiązania. Zanim zadecydujemy o jego podjęciu, powinniśmy poznać kilka podstawowych informacji, uniwersalnych w przypadku większości banków. 

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę 

 

Pierwsze co sprawdzi pracownik każdego banku mającego udzielić pożyczki, to nasza zdolność kredytowa. Na podstawie obliczeń dotyczących przychodów i rozchodów w gospodarstwie domowym, bank szacuje, czy będziemy w stanie spłacić podjęte zobowiązanie. Jednak pożyczka hipoteczna polega na zabezpieczeniu udzielanych przez bank pieniędzy nieruchomością klienta. Dlatego największe znaczenie będzie miała w tym wypadku wartość danej nieruchomości.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pożyczki?

 

Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, warto samemu przeanalizować swój domowy budżet. Powinniśmy zastanowić się jakiej wysokości ratę jesteśmy w stanie spłacać każdego miesiąca. Do sumy pożyczonej kwoty, podzielonej na preferowaną ilość miesięcy trwania zobowiązania, doliczyć należy także koszty pożyczki. Przeglądając oferty banków możemy wybrać np. tę, która ma najmniejsze oprocentowanie i atrakcyjne udogodnienia, takie jak wakacje kredytowe. Na stronie wielu instytucji i firm pożyczkowych, znaleźć można praktyczne kalkulatory, które pomogą w obliczeniu całkowitego kosztu zobowiązania. 

 

Pożyczka hipoteczna, czy kredyt?

 

Jeżeli potrzebujemy dodatkowych środków na sprawy związane z domem lub mieszkaniem np. remont, możemy wziąć kredyt hipoteczny. Wówczas należy przedłożyć pożyczkodawcy dokumenty i rachunki dotyczące wykonanych prac lub zakupionych przedmiotów. W sytuacji, gdy potrzebujemy pieniędzy na inny cel, niezwiązany z nieruchomością, na którą zakładamy hipotekę, w grę wchodzi pożyczka hipoteczna. Nie ma konieczności ujawniania przeznaczenia pozyskanych w ten sposób pieniędzy.