Formularz PIT-39 – dla kogo jest przeznaczony?

Formularz PIT-39 to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym. PIT-39 składają podatnicy, którzy uzyskali dochód ze sprzedaży nieruchomości oraz praw majątkowych. Podatek od tych działań wynosi 19%, a obejmuje on nieruchomości wybudowane i nabyte po 31 grudnia 2008 roku. Jednak nie wszystkie osoby, które nabyły nieruchomość przed 2009 rokiem, muszą płacić podatek od zbycia nieruchomości. Zobacz, kto jest do tego zobowiązany.

Na kogo nałożony jest obowiązek zapłaty podatku?

Podatek od zbycia nieruchomości muszą zapłacić osoby, które sprzedały całą nieruchomość, jej część lub udziały w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawa do mieszkania/domu w spółdzielni mieszkaniowej lub dokonały sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów. Warto jednak zauważyć, że formularz PIT-39 zobowiązane są wypełnić jedynie te osoby, które kupiły lub wybudowały nieruchomość po 31 grudnia 2008 roku i sprzedały ją przed upływem pięciu lat od momentu nabycia lub wybudowania. Okres ten liczymy od ostatniego dnia roku, w którym podatnik nabył lub wybudował nieruchomość.

Zwolnienie z płacenia podatku

Z płacenia podatku od nieruchomości sprzedanej przed 2009 rokiem zwolnione są osoby, które przeznaczą pieniądze ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe, czyli na przykład spłatę kredytu hipotecznego, remont lub zakup nowej nieruchomości. Na inne cele mieszkaniowe należy przeznaczyć całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości – w innym przypadku od pozostałej kwoty trzeba będzie zapłacić wspomniany podatek.

Termin składania zeznania

Formularz PIT-39 należy wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że sprzedając nieruchomość lub prawa majątkowe, musimy rozliczyć się ze sprzedaży w kolejnym roku podatkowym. Zeznanie można również złożyć przez internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, co znacznie ułatwia składanie dokumentu i pozwala zaoszczędzić czas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*