Formularz ZUS ZUA i pozostałe deklaracje zgłoszeniowe ZUS

Deklaracje ZUS dzielimy na zgłoszeniowe oraz rozliczeniowe. Jedną z najczęściej składanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracją zgłoszeniową jest formularz ZUS ZUA, który wypełniamy w celu zgłoszenia się do ubezpieczenia. Kto i kiedy powinien wypełnić deklarację ZUS ZUA?

Kto wypełnia deklarację zgłoszeniową ZUS ZUA?

Formularz ZUS ZUA, czyli zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej należy do deklaracji zgłoszeniowych i wypełniany jest w przypadku zgłoszenia nowego pracownika lub siebie samego do ubezpieczeń. Ten sam formularz wypełniamy wtedy, gdy zmianie ulegną dane osoby wcześniej ubezpieczonej, na przykład nazwisko lub miejsce zamieszkania – należy ten fakt zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właśnie poprzez formularz ZUS ZUA. Formularz dotyczy osób objętych pełnym ubezpieczeniem (społecznym i zdrowotnym) i złożony powinien być również wtedy, gdy po dwóch latach przechodzimy na ZUS pełny z ZUS-u preferencyjnego.

Kiedy należy złożyć formularz ZUS ZUA?

Zakładając działalność gospodarczą, mamy 7 dni na złożenie formularza ZUS ZUA. Należy jednak pamiętać o tym, że osoba, która nie jest objęta pełnym ubezpieczeniem (społecznym i zdrowotnym), a jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym, nie może złożyć deklaracji ZUS ZUA. Taka osoba wypełnia formularz ZUS ZZA przeznaczony właśnie dla osób podlegających wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnik składek lub właściciel firmy za pomocą formularza ZUS ZUA zgłasza do ubezpieczenia wszystkich zatrudnionych pracowników – również w terminie 7 dni od daty zatrudnienia.

Pozostałe deklaracje zgłoszeniowe ZUS

Oprócz formularzy ZUS ZUA oraz ZUS ZZA wśród deklaracji zgłoszeniowych ZUS znajdziemy także:

  • ZUS ZIUA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej zgłoszonej wcześniej na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA;
  • ZUS ZCNA – zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego;
  • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego lub jednego z nich.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*