Jak wygląda w Polsce rynek sprzedaży gotowych spółek?

Obecnie na świecie wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowych spółek. Można już mówić o modzie na takie rozwiązanie. W Polce ciągle jest to jeszcze rozwiązanie dość rzadkie, jednakże zyskujące na popularności. 

Dlaczego chcemy kupować gotowe spółki?

 
Matką wielu wynalazków, ale też rozwiązań jest po prostu potrzeba. Nie inaczej jest również w tej kwestii. Przedsiębiorcy, którzy z jakiegoś powodu nie mogą poświęcić czasu na procedurę zakładania spółki decydują się po prostu na jej zakup. Należy bowiem wspomnieć, że czas konieczny na założenie spółki w Polsce nie jest zależny jedynie od przedsiębiorcy. Przygotowywanie dokumentów korporacyjnych, umówienie notariusza, złożenie dokumentów do Sądu i wreszcie oczekiwanie na   wpis spółki w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców  często może potrwać do kilku miesięcy. Zakup gotowej spółki pozwoli zaoszczędzić zatem sporo czasu.  
 

Co możemy kupić?

Należy wspomnieć, że biznes związany z kupnem spółek się systematycznie rozwija. Co oznacza, że możemy korzystać z coraz bogatszej oferty konkurencyjnych przedsiębiorców. Standardem jest, że spółki są w pełni zarejestrowane oraz stanowią gotowy do funkcjonowania w obrocie gospodarczym i prawnym podmiot. Spółka bowiem posiada organy, nadane są także: numer krajowego rejestru sądowego, numer identyfikacji podatkowej czy też nr REGON. Oczywiście, nie ulega wątpliwości fakt, ze nawet po zakupie spółki „gotowej” sam fakt zmiany wspólnika lub wspólników, zarządu czy też siedziby będzie musiał zostać odnotowany w KRS, co wiąże się z dodatkowym czasem. Jednakże aby funkcjonować w obronie wystarczy już samo legitymowanie się przed urzędami poświadczonych notarialnie dokumentów. 

Co więcej spółki nie powinny posiadać żadnych wad prawnych. Nie powinny być także zadłużone. Możemy bez problemu wybierać spółki z zarejestrowanym PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), zgodnym z biznesem, którym będziemy chcieli się zajmować w przyszłości. Coraz więcej przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą spółek za dodatkową opłatą uzyska dla klienta dodatkowe zezwolenia, pozwolenia, niezbędne dokumenty, załatwi umowy najmu uzyska koncesję lub pomoże z założeniem konta w banku. Coraz częściej przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą spółek oferują wliczoną w cenę zakupu spółki dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb nowego nabywcy.

Same zalety? A na co trzeba uważać?

Mimo wszelkich udogodnień nie zapominajmy o wnikliwym sprawdzeniu spółki przed zakupem pod względem formalno-prawnym. Przejrzyjmy sprawozdania finansowe, upewnijmy się że spółka nie zalega w podatkach oraz nie jest wpisana do najważniejszych rejestrów takich jak Krajowego Rejestru Długów, Rejestru Dłużników i BIG.

Oczywiście sprzedaż gotowych spółek ma swoich przeciwników jak i zagorzałych fanów. Niezależnie od tego po której stronie się opowiadamy, jest to rozwiązanie w pełni legalne i wydaje się być bezpieczne. Kupno spółek możliwe jest praktycznie w każdym mieście w kraju. Bez znaczenia pozostaje również fakt czy masz zamiar zostać jedynym wspólnikiem czy zamierzasz prowadzić spółkę z innymi osobami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*