W jakich przypadkach nie musimy składać deklaracji PIT-37 osobiście?

Zeznanie roczne PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową w Polsce. Wypełniają ją podatnicy, którzy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło, a uzyskane przez nich przychody rozlicza płatnik składek. W niektórych sytuacjach nie musimy jednak składać formularza PIT-37 osobiście, a może to zrobić za nas inna osoba. Kiedy możemy skorzystać z takiej możliwości?

Składanie deklaracji przez pracodawcę

Podatnicy, którzy pracują na umowę o pracę, mogą być rozliczani przez zakład pracy. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie składają deklaracji do urzędu skarbowego, lecz pracodawca wyręcza pracownika, składając formularz za niego. Pracownicy powinni zostać spytani o to, czy chcą rozliczać się samodzielnie, czy też firma ma zrobić to za nich. Aby mieć możliwość złożenia deklaracji przez pracodawcę, nie możemy mieć dochodów z innych źródeł ani korzystać z ulg. Pracownik, który chce rozliczyć się przez pracodawcę, powinien wręczyć mu formularz PIT-12 (oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym), na podstawie którego pracodawca wypełnia deklarację PIT-40 i rozlicza się z urzędem skarbowym.

Rozliczanie się wraz z małżonkiem

Ominie nas wypełnianie formularza PIT-37, jeśli zdecydujemy się na rozliczenie z małżonkiem. Możliwe jest to wtedy, gdy jedno z małżonków nie miało w danym roku podatkowym żadnego dochodu. W innych przypadkach konieczne będzie wypełnienie oddzielnych formularzy.

Ułatwienie dla emerytów i rencistów

Osoby przebywające na emeryturze lub rencie, które nie mają żadnych dodatkowych dochodów i nie korzystają z ulg, nie muszą się martwić o obowiązek składania deklaracji PIT-37, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobi to za nie. W takim przypadku ZUS prześle emerytowi lub renciście rozliczony PIT-40a, który można schować do prywatnych akt. Osoby przebywające na emeryturze lub rencie, które korzystają z ulg lub mają dodatkowy dochód, muszą rozliczyć się, używając odpowiedniego formularza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*