Ile kosztuje podpis elektroniczny?

Od kiedy wysyłanie dokumentów drogą elektroniczną stało się codziennością, wiele osób korzysta z tego udogodnienia. Na przeszkodzie staje jednak często brak możliwości złożenia podpisu na dokumencie elektronicznym, który niekiedy drukujemy, podpisujemy, a następnie przesyłamy skanem. Przesyłając dużą ilość dokumentów drogą elektroniczną, warto zainteresować się zakupem podpisu elektronicznego.

Gdzie można kupić e-podpis?

Podpis elektroniczny jest powszechnie używany przez mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, natomiast w Polsce wciąż stosunkowo mało osób wykorzystuje to udogodnienie. Z podpisu elektronicznego możemy korzystać od 2001 roku – to wtedy wprowadzona została ustawa uznająca moc prawną dokumentu opatrzonego podpisem elektronicznym. E-podpis możemy kupić za pośrednictwem kilku certyfikowanych przez państwo miejsc, wśród których znajdziemy PWPW, KIR, EuroCert, CenCert i Unizeto Certum.

Ile zapłacimy za e-podpis?

Mała popularność podpisu elektronicznego wynika najprawdopodobniej z faktu, że jest to usługa dość droga i opłaca się głównie tym osobom, które często przesyłają dokumenty. Za zestaw do e-podpisu w wersji standard z certyfikatem kwalifikowanym zapłacimy 249 zł (na rok) lub 299 zł (na 2 lata). Po upływie ważności certyfikatu musimy kupić zestaw odnowieniowy za 139 zł (na rok) lub 179 zł (na 2 lata). Ceny pochodzą ze strony www.elektronicznypodpis.pl (KIR) i są podane w wartości netto.

Na jakich dokumentach możemy składać e-podpis?

Według danych Ministerstwa Gospodarki podpis elektroniczny może być składany na wszelkiego rodzaju dokumentach oraz umowach w obrocie handlowym i cywilnoprawnym, deklaracjach podatkowych, fakturach elektronicznych, zgłoszeniach ubezpieczenia społecznego, dokumentacji medycznej, wnioskach do Krajowego Rejestru Sądowego, raportach dla Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, a także w korespondencji z urzędami i Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Przy użyciu podpisu elektronicznego możemy również założyć działalność gospodarczą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*