Podatek dochodowy od osób fizycznych – informacje podstawowe, wysokość i dochód wolny od podatku

W Polsce mamy siedemnaście rodzajów podatków, w tym czternaście podatków bezpośrednich i trzy podatki pośrednie. Podatek dochodowy od osób fizycznych zaliczamy do podatków bezpośrednich, co oznacza, że podatnik zobowiązany jest do bezpośredniego odprowadzania podatku od swoich dochodów. Kto musi odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych?

Podatek PIT, czyli co każdy Polak wiedzieć powinien

Wspomniany podatek dochodowy od osób fizycznych to nic innego jak słynny PIT (ang. Personal Income Tax), o którym głośno jest szczególnie na początku każdego roku podatkowego. Podatnikiem nazywamy każdą osobę fizyczną, która osiąga dochód. Do odprowadzania podatku w Polsce zobowiązana jest każda osoba, która na terytorium RP przebywa dłużej niż 183 dni roku podatkowego lub posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Podatkiem PIT objęte są osoby wykonujące pracę na rzecz pracodawcy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a także osoby, którym dochody zapewnia nieruchomość znajdująca się na terytorium Polski.

Wysokość podatku dochodowego, czyli podatek liniowy i progresywny

Podatek dochodowy od osób fizycznych może wynosić 19%, 18% lub 32%. Od czego to zależy? Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową, można wybrać sposób odprowadzania podatku dochodowego. Pierwszą opcją jest podatek liniowy, który wymaga wyodrębnienia dochodu z działalności gospodarczej i odprowadzenia 19% podatku od wyodrębnionej kwoty. Wspomniani wyżej podatnicy mogą również wybrać drugą opcję, czyli podatek progresywny polegający na połączeniu dochodu z działalności gospodarczej z pozostałymi dochodami. Podatek progresywny wynosi 18% (przy dochodzie do 85 528 zł) lub 32% (kiedy dochód przekracza 85 528 zł).

Dochód wolny od podatku

W Polsce z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione są osoby, których roczny dochód nie przekracza 3089 zł. Spośród wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej to właśnie Polska zaoferowała najniższą kwotę wolną od podatku.