Ostatnimi czasy bardzo modne stało się sprowadzanie samochodów zza granicy. Jeszcze jakiś czas temu robili to głównie handlarze. Dziś coraz więcej osób prywatnych rozgląda się za samochodem do własnego użytku, właśnie poza granicami naszego kraju. Często nie wiedzą nawet, z jakimi formalnościami przyjdzie im się zmierzyć. Jedną z nich jest akcyza.
Co to akcyza?
Akcyza to inaczej podatek akcyzowy. Jest to opłata, która dotyczy różnych wyrobów. Płaci się ją na przykład za wyroby tytoniowe i alkohol. Taką samą opłatę trzeba ponieść, sprowadzając samochód zza granicy. Opłata ta dotyczy państw Unii Europejskiej. Ma ona konkretne cele, a jednym z nich jest obniżenie konsumpcji wybranych wyrobów. Drugim powodem jest to, aby ze względu na niski koszt produkcji, nie stały się przedmiotem zarobku.
Ile kosztuje akcyza za samochód?
Akcyza za samochód jest zależna od dwóch czynników. Pierwszym jest wartość samochodu widniejąca na umowie kupna-sprzedaży albo na fakturze, jeśli auto zostało zakupione na firmę. Drugim jest pojemność skokowa silnika. Wartość akcyzy każdy może wyliczyć samodzielnie. Stawki procentowe podatku prezentują się następująco: 3,1 proc. wartości pojazdu, gdy ten jest wyposażony w silnik o pojemności do 2000 cm sześciennych oraz 18,6 proc. wartości auta, kiedy jego silnik przekracza 2000 cm sześciennych. Różnica jak widać, jest bardzo duża. Dlatego jeszcze przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie, warto, jest przeliczyć, czy faktycznie opłaca się to konkretne auto kupić.
Ze względu na dość wysoką akcyzę, jaką trzeba zapłacić za sprowadzany samochód, wiele osób poważnie zastanawia się nad tym, czy faktycznie jest sens w ogóle sprowadzać to auto. Niektórzy od razu z tego rezygnują, gdyż wiedzą, że ich jednak na ten zakup i tak wysokie koszty, nie stać. Gdyby nie akcyza, niejeden zapewne chętnie sprowadzałby samochody do Polski i sprzedawał je z zyskiem. Przez ten koszt dodatkowy, nie zawsze jest to opłacalne. Czyli można powiedzieć, akcyza spełnia swoją rolę.