Przeglądanie najróżniejszych ofert finansowych czasami może nas przyprawiać o ból głowy. Mamy dostęp bardzo wielu różnych kredytów, a także pożyczek, dzięki którym możemy finansować sobie działalność gospodarczą. W efekcie jednak okazuje się, że będzie się to wiązać dosyć wysokimi kosztami, szczególnie wtedy, jeżeli chcemy na przykład kupić auto albo może chodzi o całą flotę samochodów potrzebną w firmie transportowej. Okazuje się jednak, że jest wspaniała alternatywa do naszej dyspozycji, a chodzi o leasing samochodowy. Jest to coraz bardziej popularna forma finansowania.
Kto może korzystać z leasingu samochodowego?
Narosło też, jak się okazuje, sporo mitów na temat tego, dla kogo konkretnie są przeznaczone takie rozwiązania finansowe. Wiele osób wychodzi z założenia, że możliwy jest tylko leasing samochodu na firmę. Tymczasem leasingobiorcą może być także osoba indywidualna. Jest to więc, jak się okazuje bardzo elastyczne rozwiązanie, choć zawsze powinniśmy skoncentrować się na tym, jakie konkretnie zapisy są ujęte w umowie.
Przede wszystkim od strony formalnej musimy pamiętać o tym, że auto w takiej sytuacji jest nam tylko wypożyczone. W efekcie więc leasing na samochód to sytuacja, gdy firma leasingowa będąca właścicielem samochodu udostępnia nam pojazd do w zasadzie, dowolnego wykorzystywania. My jesteśmy użytkownikami, którzy dzięki opłacie realizowanej i co miesiąc wykorzystujemy pojazd tak, jakby był nasz własny.
Leasing samochodowy od kuchni
Najważniejsze, jeśli interesuje nas leasing samochodowy, będzie przygotowanie umowy i przeanalizowanie naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Jeśli chodzi o leasing samochodu na firmę, to przede wszystkim zwrócimy uwagę na wysokość raty. Będzie ona uzależniona od:
- wartości samochodu
- okresu umowy
- wkładu własnego
- poziomu stóp procentowych
Pamiętajmy, że w przypadku leasingu na samochód zawsze należy brać możliwość zmiany oprocentowania wynikającą z aktualnych stóp procentowych. Warto więc zwrócić uwagę na te kwestie w umowie.