Renta zdrowotna w Norwegii

Życie w Norwegii bardzo często wydaje się kolorowe. Dla wielu osób oczywiście. Wyjeżdżając za granicę, bardzo wiele osób decyduje się na to, aby móc tam pracować, niekiedy zdarza się niestety tak, że ktoś może stracić zdolność do pracy w Norwegii, żeby rzeczywiście nie stracić na tym pieniędzy, warto zdecydować się na tak zwaną rentę zdrowotną, czyli zasiłek Uforetrygd. Czy rzeczywiście uzyskanie takiej renty jest łatwe? Kto może na to się zdecydować? Gdzie można szukać tego typu pomocy? Zachęcamy serdecznie do przeczytania artykułu. 

Uforetrygd w Norwegii 

Renta w Norwegii jest nazywana Uforetrygd. Jest to zasiłek, który zastępuje dochód osobom, które utraciły zdolność do pracy, ponieważ zachorowały na chorobę przewlekłą, czy też doświadczyły niepełnosprawności i nie mogą w sposób pełny czy też częściowo wykonywać pracy zawodowej. W Norwegii można pobierać też rentę częściową, o ile też chory jest zdolny do wykonywania pracy na pewien procent etatu. Warto też pamiętać, że świadczenie to stanowi nie więcej niż 66% wcześniejszych zarobków i jest określane jako zasiłek częściowy. Dlatego warto zdecydować się na jego otrzymywanie. Renta zdrowotna może poczuć w 100% całkowity dochód świadczenia odbiorcy jeżeli jego zdolność do pracy jest rzeczywiście całkowicie niemożliwe lub też pokrywać częściowo niezdolność do uzyskania dochodu Uforetrygd jest dosyć popularnym rodzajem zasiłku w Norwegii. 

Ostateczna wysokość renty jest oczywiście uzależniona od tego, ile dana osoba zarabiała i wyliczone na podstawie różnych dochodów,, chcąc natomiast otrzymać rentę, należy pamiętać, żeby zgłosić się do polecanego biura ATS, które pomoże w uzyskaniu tego typu świadczenia. Co ciekawe, renta ta może być również przyznana osobom, które przebywają w Polsce, natomiast podlegają norweskiemu systemowi rozliczeń. Oczywiście wszystkich informacji można dowiedzieć się w biurze  a resztę załatwia się w tak zwanym urzędzie pracy w Norwegii, który nazywa się NAV.