Czy wynajem lokalu gastronomicznego musi być ryzykowny?

Restauracje do wynajęcia cieszą się obecnie niesłabnącym uznaniem ze strony młodych przedsiębiorców, chcących być sami sobie szefami. Trudno jest się temu zresztą dziwić, biorąc pod uwagę, że własna działalność to nie tylko brak kierownictwa, patrzącego nam na ręce, ale również znakomity sposób na zajmowanie się własnymi zainteresowaniami. Lokale gastronomiczne należą z kolei do najchętniej wybieranych rozwiązań, tuż obok rozmaitych sklepów internetowych. Nie zapominajmy jednak, że otwarcie własnego biznesu wymaga od nas znalezienia odpowiedniej restauracji, odznaczającej się chociażby wystarczająco dużym metrażem lub lokalizacją, która pozwoliłaby na przyciągnięcie możliwie największej liczby klientów. Oto, co powinniśmy zatem wiedzieć na ten temat.

 

Restauracje do wynajęcia – na jakie wyzwania musimy być gotowi?

 

Pamiętajmy, że lokale, dostępne na stronach z ogłoszeniami, odznaczają się naprawdę zróżnicowanymi cechami. Dla przykładu, dawna kawiarnia nie będzie zbyt dobrym wyborem, jeśli marzy nam się otwarcie własnej pizzerii. Powodem jest tu chociażby konstrukcja klimatyzacji, która może okazać się niewystarczająca w przypadku kuchni. Przeszukując restauracje do wynajęcia, zwróćmy też uwagę na instalację elektryczną – wszelkie piekarniki wymagają bowiem większych pokładów mocy, która może okazać się niewystarczająca w przypadku niektórych lokali. Nie bez znaczenia jest tu też to, czy lokalizacja restauracja pozwala na ewentualne serwowanie w niej alkoholu.

 

Jak podjąć właściwą decyzję?

 

Nierzadko zdarza się, że osoby, przeglądające restauracje do wynajęcia, ostatecznie rezygnują ze swoich planów, obawiając się inwestycji w lokal, uniemożliwiający efektywne prowadzenie działalności. Dodatkowy problem stwarzają też nieuczciwi właściciele, ukrywający wszystkie wady restauracji. Z tego też powodu, warto zastąpić samodzielne szukanie właściwego lokalu nawiązaniem współpracy z profesjonalną agencją nieruchomości. Na stronach tego typu firm znajdziemy bowiem bogate bazy restauracji z danego regionu, sporządzone na bazie dokładnych oględzin. Dodatkowe informacje możemy z kolei uzyskać, kontaktując się z doradcą. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie, szczególnie, że wszystkimi kwestiami prawnymi zajmie się tu wynajęty przez nas specjalista.