Rozliczanie ze Szwecji

Pracujesz za granicą i nie wiesz, jak zająć się swoimi podatkami? Nie jest to nic wstydliwego, wiele osób nie zna się na rozliczaniu podatków. Najłatwiej możesz nauczyć się tego w praktyce albo poprosić o pomoc nas – KAM Redovisning AB. Nasze biuro mieści się w Sztokholmie. Pracownicy tutaj zajmują się zarówno rozliczaniem oddelegowanych pracowników z Polski (INK1), jak i rozliczaniem podatku dochodowego CIT (INK2). Dzięki nam rozliczanie ze Szwecji stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Doradca podatkowy, którego ci przydzielimy, będzie reprezentował cię przed urzędami i instytucjami, więc nie musisz martwić się nawet barierą językową. Będziesz także wyjątkowo oszczędzał dzięki jego pomocy i opiece. Jest on w stanie opracować dla firmy najlepszą strategię, która sprawi, że zaoszczędzisz, zarówno pieniądze, jak i czas. Nie każdy przedsiębiorca musi przecież być specjalistą od spraw podatkowych, po to właśnie istniejemy my!

Doradztwo podatkowe

Czym zajmuje się doradca podatkowy? Doradztwo podatkowe to specjalistyczna pomoc przedsiębiorcom, a także każdemu innemu podatnikowi, który sam nie potrafi odnaleźć się w wielości różnych dokumentów oraz skomplikowanych zasadach prawnych. Szwecja to kraj, który nakłada obowiązek składanie deklaracji podatkowej na wszystkich pracowników przebywających na terenie kraju dłużej niż 183 dni.

Oddelegowani pracownicy z Polski składają deklarację INKOMSTEKLARATION 1. Szwedzki Urząd Podatkowy wysyła druki między marcem a kwietniem. Ostateczny termin złożenia takiej deklaracji mija 2 maja. Skatteverket w okresie od czerwca do grudnia wydaje decyzje podatkowe – w zależności od swojej sytuacji możesz otrzymać zwrot podatku lub wezwanie do zapłaty podatku. Trzeba pamiętać o tym, żeby taką deklarację wysłać we wskazanym terminie, czyli do 2 maja. Jeżeli przekroczysz określoną datę możesz otrzymać karę nałożoną przez Skatteverket – od 1250 SEK.

Z drugiej strony są jeszcze podatnicy CIT. Czyli są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz stowarzyszenia gospodarcze, działające na terenie Szwecji. W tym przypadku obowiązują inne zasady składania dokumentów. Deklaracja podatkowa INKOMSTDEKLARATION 2 składa się z trzech stron: formularz główny oraz dwa załączniki – INK2R (räkenskapsschema) i INK2S (skattemässiga justeringar).

INK2 należy złożyć najpóźniej do 1 lipca (w formie papierowej) lub do 1 sierpnia (w formie cyfrowej).