Zanim zdecydujesz się na długoterminowy wynajem samochodów, poznaj najważniejsze zasady, których powinna trzymać się osoba chcąca wynająć auto lub inne dobra. Przede wszystkim poznaj jak najwięcej konkretów, a także sprawdź ogólne sformułowania zawarte w umowie. Jako najemca nie możesz mieć bowiem żadnych wątpliwości co do tego, za co będziesz płacić Ty, a za co firma, która będzie wynajmować Ci auto.
Wynajem długoterminowy samochodów — co może być wliczone w cenę najmu?
Bardzo często zdarza się, że w długoterminowy najem samochodów wliczone są takie opłaty jak ubezpieczenie samochodu, amortyzacja, koszt poważnych napraw, czy drobnych reperacji, wymiana niektórych części, a także serwis. Stąd niektórym osobom wydaje się, że decydując się na wynajem długoterminowy dla firm ponosi się duże koszty.
Istnieją jednak firmy, które kuszą potencjalnych klientów bardzo niskim opłatami za najem długoterminowy samochodu. Jeżeli właśnie czytasz taką ofertę, przyjrzyj się jej dokładnie. Bywa bowiem tak, że w umowie zawarte są zapisy, że np. ubezpieczenie samochodu musi być wykupione przez najemcę na własną rękę. Co więcej, niektórzy wynajmujący wplatają w dokument zapis, że każda naprawa musi być wykonana przez nas samych. Istotne jest także to, że wiele firm wynajmujących zastrzega, iż wymiana części powinna odbyć się w autoryzowanym serwisie, co — nie należy tego ukrywać — wiąże się z większymi kosztami.
Najem długoterminowy samochodu a zapis o limicie kilometrów
W niektórych umowach firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym wpisują limit kilometrów, jaki może być przejechany przez najmowane auto, a także wysokość opłaty, jeśli wspomniana liczba zostanie przez użytkownika przekroczona. Na początku kilkadziesiąt groszy za ponadwymiarowy kilometr może nie być dla Ciebie niczym szczególnym, ale jeśli uzbierasz znaczną liczbę takich kilometrów, kwota, którą będziesz musiał dopłacić, także będzie wysoka. Pamiętaj o tym.