W Polsce obowiązuje siedemnaście rodzajów podatków, w tym czternaście podatków bezpośrednich (m.in. PIT i CIT) oraz trzy podatki pośrednie. Podatek od towarów i usług należy właśnie do podatków pośrednich, co oznacza, że jest to zasilająca budżet państwa przymusowa danina publiczna nałożona na wszystkich obywateli Polski. Czym charakteryzuje się podatek VAT i jakie są inne rodzaje podatków pośrednich?
Podatek od towarów i usług – VAT
Podatek VAT, czyli Value Added Tax to tzw. podatek od wartości dodanej, który w Polsce wprowadzono w 1993 roku. Wartość podatku VAT dolicza się do każdej transakcji, dlatego podatek dotyczy zarówno konsumentów, jak i sprzedawców. Podatku VAT nie płaci się w urzędzie skarbowym, lecz poprzez nabywanie towarów lub korzystanie z usług i zawarty jest on w cenie, którą pokrywa konsument. W Polsce obowiązują cztery stawki podatku VAT:
- 23% – podstawowa stawka podatku od towarów i usług,
- 8% – obniżona stawka obejmująca m.in. remonty i roboty budowlane,
- 5% – obniżona stawka obejmująca m.in. książki i produkty rolne,
- 0% – stawka obejmująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), transport lotniczy, morski i międzynarodowy oraz eksport towarów.
Podatek akcyzowy
W Polsce podatek akcyzowy nakłada się na:
- wyroby energetyczne oraz energię elektryczną,
- wyroby ropopochodne,
- samochody osobowe,
- alkohol etylowy,
- wyroby alkoholowe,
- wyroby tytoniowe.
Na wyrobach tytoniowych, spirytusowych oraz winiarskich znajdziemy charakterystyczne banderole akcyzowe wytwarzane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Podatek od gier
Podatek dotyczący gier hazardowych, takich jak m.in. gry liczbowe, loterie, bingo, wideoloterie, gry cylindryczne, gry w karty, gry w kości, poker i gry na automatach. Do odprowadzania podatku od gier zobowiązane są podmioty, które prowadzą działalność w zakresie gier losowych oraz zakładów wzajemnych. Stawka podatku od gier waha się między 2,5% a 50% w zależności od rodzaju gry, a podatek płacony jest każdego miesiąca właściwej izbie celnej.