
Spośród wszystkich rodzajów podatków bezpośrednich do najpopularniejszych należą podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Do osób prawnych zaliczamy m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, banki, przedsiębiorstwa państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, grupy kapitałowe, spółki kapitałowe w organizacji, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, uczelnie wyższe i inne jednostki.
Stawka podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą na terytorium RP
Podatek dochodowy CIT z reguły wynosi 19%, jednak od tego roku stawka ta uległa rozszerzeniu. Podatek CIT w wysokości 15% płacą mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność w roku, w którym ją rozpoczęli. Przepis ten wszedł w życie dnia 1 stycznia 2017 roku, a celem ustawy jest rozwój i lepsza konkurencyjność objętych niższym podatkiem firm.
Stawka podatku dochodowego od osób prawnych bez siedziby na terytorium RP
Z kolei na podatników nieposiadających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu nałożono obowiązek opłacenia podatków w wysokości 10% lub 20%. Stawka 10% obejmuje podatników zagranicznych, którzy uzyskali przychody na terytorium RP poprzez usługi żeglugi powietrznej, a także przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, które przyjmują pasażerów lub ładunki do przewozu w portach polskich (z wyłączeniem ładunków i pasażerów tranzytowych). Z koli stawka 20% obejmuje większość pozostałych zagranicznych podatników uzyskujących przychody na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kto jest zwolniony z odprowadzania podatku CIT?
Podatku dochodowego od osób prawnych nie muszą odprowadzać:
- Skarb Państwa,
- Narodowy Bank Polski,
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- fundusze emerytalne,
- fundusze inwestycyjne,
- organizacje religijne,
- przedsiębiorstwa międzynarodowe,
- jednostki gospodarcze utworzone z innymi krajami przez organ administracji państwowej,
- jednostki budżetowe.