Kredyt hipoteczny w dobie pandemii wywołanej koronawirusem

Ranking kredytów hipotecznych pokazuje dynamiczne zmiany w warunkach kredytów hipotecznych? To niepożądane konsekwencje pandemii. Obecnie kredyt hipoteczny dla niektórych osób może być nieosiągalny z uwagi na inne podejście banków do kredytobiorców. Poniżej opisujemy, jak koszty kredytu hipotecznego zmieniły się przez pandemię oraz czy można wziąć zdalnie taki kredyt.

Koszty kredytu hipotecznego w czasach pandemii

Biorąc pod uwagę wcześniejsze kierunki działań banków oraz podejście przez pandemię, stanowczo można stwierdzić, że banki nieco ostrożniej podchodzą do zaakceptowania wniosków o kredyt hipoteczny. Banki na ten moment bardzo uważnie przyglądają się zdolnościom kredytowym oraz całej dokumentacji, aby zminimalizować ryzyko udzielenia kredytów osobom, które w wyniku pandemii mogą stracić pracę lub zachorowań na COVID-19, a tym samym nie będą w stanie spłacać rat.
Powyższe ryzyko wymogło na bankach zaostrzenie wymagań dotyczących udzielenia kredytów hipotecznych. Oprócz zwiększonej ostrożności pandemia spowodowała obniżenie oprocentowania kredytów, przez co koszty kredytów są mniejsze. Niestety na tym koniec dobrych wiadomości. Z uwagi na konieczność obniżenia oprocentowania, banki podwyższyły marże w wyniku większego ryzyka.

Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny całkowicie zdalnie przez internet?

Obostrzenia będące odpowiedzią na zwiększoną liczbę chorych ograniczyły na terenie całej Polski zdalne funkcjonowanie wiele instytucji m.in. publicznych. Na ten moment, wszelkie sprawy, przykładowo podanie o nowy dowód osobisty realizowane online.
Pomimo powszechnego przejścia wielu przedsiębiorstw na pracę zdalną, zaciągnięcie kredytu hipotecznego drogą elektroniczną nie jest możliwe z uwagi na charakter zobowiązania po stronie kredytobiorcy. Złożenie stosownych dokumentów w oryginale wraz z podpisami kredytobiorcy, musi nastąpić w odpowiednim oddziale danego banku. Na ten moment, banki nie pracują nad uproszczonymi procedurami, umożliwiającymi wzięcie kredytu w trybie zdalnym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*