Formularz PIT-11, czyli informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, jest formularzem, który pracodawcy, zleceniodawcy i pozostali płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą wystawić podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, zamieszczając w nim informacje o rocznym dochodzie pracownika. Kto musi wypełnić PIT-11 i do kiedy należy dostarczyć dokument pracownikowi?
Podmioty zobowiązane do wypełnienia formularza PIT-11
Z artykułu 39 ustawy o PIT wynika, że obowiązek wypełnienia formularza PIT-11 mają m.in.:
- zakłady pracy,
- placówki naukowe,
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby prawne i ich jednostki organizacyjne,
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne,
- organy zatrudnienia (od świadczeń wypłacanych z funduszu pracy),
- biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od świadczeń wypłacanych z tego funduszu,
- areszty śledcze i zakłady karne, których aresztowani lub skazani wykonują pracę,
- oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.
Terminy otrzymywania i składania formularza PIT
Płatnik zobowiązany jest do wystawienia podatnikowi formularza PIT-11 do końca lutego każdego roku podatkowego. Do tego czasu formularz należy również dostarczyć właściwemu urzędowi skarbowemu dla miejsca zamieszkania podatnika. Do 30 kwietnia podatnik musi się rozliczyć z urzędem skarbowym, składając stosowny dokument. Formą coraz bardziej popularną wśród Polaków jest rozliczanie się przez internet – pomaga to zaoszczędzić czas, nie wymaga czekania w kolejkach i umożliwia szybkie złożenie zeznania rocznego nawet 30 kwietnia.
Co jeśli pracodawca nie wystawi PIT-11?
Wystawienie formularza PIT-11 jest obowiązkiem pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nie otrzymamy formularza PIT-11, jesteśmy mimo wszystko zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Możemy to zrobić na podstawie posiadanych dokumentów i rachunków. Należy również zgłosić do urzędu skarbowego, że płatnik nie wywiązał się ze swojego obowiązku, za co może zostać ukarany.