Podatek dochodowy od wygranych – sprawdź, czy musisz rozliczyć PIT

Wygrane w loteriach i konkursach wiążą się często z koniecznością zapłacenia podatku. Jeśli więc wygrałeś sporą kwotę w losowaniu, musisz mieć świadomość tego, że nie będziesz mógł rozdysponować całej wygranej, gdyż jest ona opodatkowana i jako podatnik masz obowiązek wykazać informację o wygranej w zeznaniu rocznym.

Wygrane zwolnione z opodatkowania

Nie wszystkie wygrane wiążą się z koniecznością rozliczenia. Niektóre z nich są zwolnione z opodatkowania w całości lub w części. Z podatku najczęściej zwolnione są nagrody w konkursach, które wiążą się ze spełnieniem określonych wymagań zawartych w regulaminie konkursu i nie są przeprowadzane według systemu losowego.

Jakie nagrody są całkowicie zwolnione z opodatkowania?

Najwięcej szczęścia mają bywalcy kasyn, których nagrody są całkowicie zwolnione z opodatkowania. Niezależnie więc od tego, czy podatnik wygra tysiąc złotych, czy milion, dostanie całą kwotę i nie będzie musiał rozliczać się z tego z urzędem skarbowym. Do tej grupy zaliczamy również zwycięzców wideoloterii, graczy na automatach oraz osoby, które wygrały w bingo fantowe i pieniężne.

Co mówi ustawa?

W art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT czytamy, że zwolnione z opodatkowania są:

  • wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu, takie jako prasa, radio i telewizja,
  • wygrane w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu,
  • nagrody związane ze sprzedażą premiową towarów lub usług, których jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł – zwolnienie nie dotyczy nagród otrzymanych w związku z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Gry liczbowe – czy zwycięzca Lotto musi rozliczać PIT?

Zwyciężając w grze liczbowej, takiej jak Lotto, zwykle musimy zapłacić podatek w wysokości 10% wartości wygranej. Podatku nie muszą jednak płacić wszyscy zwycięzcy, gdyż osoby, które wygrały mniej niż 2280 zł, są z niego zwolnione. Podatek od wyższych wygranych płaci organizator loterii, a więc zwycięzca otrzymuje wygraną w wysokości pomniejszonej o podatek i tym samym nie musi rozliczać się z wygranej w deklaracji podatkowej PIT.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*